„Genocidas ir rezistencija“ 2024 m. Nr. 2 (56)

9,00 

Žurnalo „Genocidas ir rezistencija“ 2024 m. 2 (56) numeris yra dedikuotas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre 2023 m. rugsėjo 23 d. organizuotai tarptautinei mokslinei konferencijai „Genocidai: praeities ir dabarties tikrovė“, kurioje dalyvavo Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos, Azerbaidžano ir Rusijos istorikai bei filosofai. 2022 m. vasario 24 d. prasidėjusi Rusijos invazija į Ukrainą ir vykdomi nusikaltimai, kurie traktuojami kaip karo nusikaltimai ir genocidas, paskatino diskusijas apie genocido sąvokos traktavimą ir interpretavimą dabartinėmis sąlygomis. Buvo aptarti klausimai, ar istorinės genocidų bei kitokių nusikaltimų žmoniškumui patirtys ir jų akademiniai tyrimai išvis gali ko nors išmokyti dabarties kartas ar persergėti nuo tokių nusikaltimų pasikartojimo ateityje? Konferencijoje nubrėžtos tiesioginės ir glaudžios sąsajos tarp istorijoje vykdytų nusikaltimų žmoniškumui ir dabarties genocidinių praktikų. Pristatomos publikacijos paremtos ne tik empiriniais tyrimais, bet ir asmeninėmis mokslininkų patirtimis. Taip pat žurnale pateiktos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro organizuotų konferencijų bei kitų renginių apžvalgos, išleistos knygos.

Vyr. redaktorius

Dr. Kristina Burinskaitė

Metai

2024

Puslapiai

300

Formatas

17×24, minkšti viršeliai

Kalba

anglų

,

lietuvių

Produkto kodas: 1392-3463 (56) Kategorijos: ,
Aprašymas

Dr. RASA ČEPATIENĖ – kultūros istorikė, Lietuvos istorijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja, Europos humanitarinio universiteto (Vilnius) profesorė, LGGRTC vyresnioji patarėja. Devynių monografijų autorė ar sudarytoja, daugelio mokslinių publikacijų autorė. Mokslinių interesų sritis: kultūros paveldo studijos, kolektyvinės atminties studijos, urbanistinės studijos, sovietinė kultūra ir postsovietinė transformacija.

Dr. AZIM MALIKOV– socialinis antropologas ir istorikas, besidomintis įvairiomis tapatybės konstravimo, nacionalizmo, atminties politikos, istorinių migracijų, islamo ir šventųjų giminės linijų Vidurinėje Azijoje ir Afganistane temomis. Jis ypač daug dėmesio skiria vietos istorijai ir dalijasi žiniomis apie Vidurinės Azijos visuomenių praeitį.

Dr. JURIJ LATYŠ – istorijos mokslų kandidatas (istorijos mokslų daktaras), Londrinos valstybinio universiteto vizituojantis profesorius, Džordžo Vašingtono universiteto nereziduojantis mokslinis bendradarbis, perkeltasis asmuo iš Ukrainos. Daugiau nei 100 mokslinių straipsnių autorius. Mokslinių interesų sritys: atminties studijos, istoriografija, Ukrainos istorija, sovietiniai ir posovietiniai tyrimai.

Dr. PARVIN AHANCHI – Baku aukštosios naftos mokyklos docentė, Azerbaidžano nacionalinės mokslų akademijos A. A. Bakikhanov istorijos ir etnologijos instituto vyriausioji tyrėja. „Branobel“ ir kitų pirmojo naftos bumo Azerbaidžane naftos gavybos įmonių archyvinių rinkinių ekspertė. 1993 m. Maskvos valstybiniame M. V. Lomonosovo universitete jai suteiktas istorijos mokslų daktarės laipsnis. Tarptautinė karjera: 1996 m. mokslinė stažuotė Makso Planko istorijos institute Getingene, o 2008–2009 m. – Viskonsino universiteto ir Kalifornijos universiteto Centrinės Azijos studijų „Fulbright Scholar“ stipendininkė ir garbės narė.

Dr. HANA BAŽENOVA – istorikė ir teisės mokslininkė. Visuotinės istorijos srities istorijos mokslų daktarė (Kijevo nacionalinis Taraso Ševčenkos universitetas) ir istorijos srities humanitarinių mokslų daktarė (Liublino katalikiškasis Jono Pauliaus II universitetas). Nuo 2013–2018 m. – Liublino Rytų ir Vidurio Europos instituto docentė. Daugelio tarptautinių konferencijų ir seminarų dalyvė. Mokslinių interesų sritys: Ukrainos vidaus ir užsienio politika bei politinė sistema, istorijos politika ir atminties politika Rusijoje ir Ukrainoje, Lenkijos, Rusijos ir Ukrainos istorija. Daugelio publikacijų, tarp jų ir monografijos „Varšuvos imperatoriškojo universiteto istorikai 1869–1915 m.: švietimas, mokslas ir politika, Liublinas 2014 m. oraz Liublinas 2016 m.“, leidimų rusų ir lenkų kalbomis autorė.

Dr. ALEKSEJ KAMENSKICH – Brėmeno universiteto Rytų Europos studijų centro kviestinis mokslinis bendradarbis, asociacijos „Perm Memorial – Europa e. V.“ valdybos narys. Iki 2022 m. kovo mėn. dirbo Permės aukštosios ekonomikos mokyklos Permės filialo docentu, tyrinėjo atminties politiką šiuolaikinėje Rusijoje, dėstė visuomenės istorijos, kritinio mąstymo ir istorinių tyrimų metodologijos kursus. Prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, buvo priverstas išvykti iš Rusijos. Dalyvavo keliuose trumpalaikiuose mokslinių tyrimų projektuose Brėmeno (Hanso Koschnicko stipendijų programa), Mainco (Gerdos Henkel fondo stipendija) ir Amsterdamo (Atminties studijų asociacijos stipendija) universitetuose. Šiuo metu gyvena Maince, bendradarbiauja su Brėmeno universiteto Rytų Europos studijų tyrimų centru, rengia spaudai sovietų rašytojo ir politinio kalinio Kirilo Uspenskio (Kostsinskio) lageryje rašytus dienoraščius (1960–1964 m.). Pagrindinės mokslinių interesų sritys:
politinių represijų istorija buvusioje SSRS, atminties politika Rytų Europoje ir posovietinėje Rusijoje, istorinės vaizduotės figūros ir schemos politinėje retorikoje.